• KURUMSAL
  • ÜRÜN GRUPLARI
  • REFERANSLAR
  • BİLGİ DEPOSU
  • İLETİŞİM
  • TR
  • ONLINE ALIŞVERİŞ

İade Ürün Prosedürü

İADE PROSEDÜRÜ ÜSTÜNE UYARILAR

Değerli Müşterilerimiz,

 

Astromed Ltd. Şti. tarafından ithal edilen ürünleri tercih ettiğiniz üçin teşekkür ederiz.

Öncelikle ürün siparişiniz esnasında Mesafeli Satış Sözleşmeniz (MSS)’i dikkatle okuduğunuzdan emin olunuz.  Bahse konu MSS, satın alma ve iade ile alakalı bütün süreçleri tarif etmektedir.

Biz, buradan bir kez daha iade süreçlerimiz hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz.

*Satınalmış olduğunuz ürünü herhangi bir sebeple 14 (ondört) gün içinde iade edebilirsiniz. Lütfen detaylara aşağıdaki “Cayma Hakkı” bölümünden ulaşın ve dikkatlice okuyun.

Eğer okumak istemezseniz veya okumaya zamanım yok derseniz; mesai saatleri içerisinde
0-312-999 0 800 numaralı ofis numaralarımızdan bize ulaşın sizlere yardımcı olalım.

*İade edip etmeyeceğiniz belli değilse lütfen ürün kolilerini YIRTMAYIN, KOPARMAYIN, KESMEYİN.
*Ürünün Dış veya İç kolilerinden hiçbirini lütfen atmayın. Kolilerin üzerine ürünün yeniden satılmasını engelleyecek şekilde bir şey yapıştırmayın, mevcut etiketleri sökmeyin veya kazımayın.
*Ürün içerisindeki Sünger – Köpük gibi koruma önlemlerini lütfen atmayın.
*Ürün beraberinde veya üstünde şeffaf cep içerisinde tarafınıza düzenlenmiş Fatura ve İrsaliye’yi lütfen ATMAYIN. İade esnasında fatura ibrazının zorunlu olduğunu lütfen unutmayın.

CAYMA HAKKI

Alıcı, Müşteri ya da Kullanıcı (ALICI), Sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 (ondört) gün içinde hiçbir sebep göstermek zorunda olmaksızın cayma hakkına sahiptir.
Cayma hakkının kullanılması için 14 (ondört) günlük süre içinde SATICI'ya faks, telefon veya elektronik posta ile bildirimde bulunulması ve ürünün MSS sözleşmesinin 5. madde hükümleri çerçevesinde ve işbu Sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve www.astroshop.com.tr İnternet Sitesinde yayınlanmış olan önbilgiler gereğince ürünün ambalaj ve içeriğinin denenirken hasar görmemiş olması ve SATICI tarafından tekrar satışa arz edilebilir nitelikte olması şarttır.
Cayma hakkının kullanılması halinde,
a) 3.kişiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün faturası, (İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.)
b) İade formu veya dilekçesi,
c) Bu belgelerin SATICI’ya ulaşmasını takip eden 30(otuz) gün içinde ürün bedeli ve varsa ilk teslimat masrafları ALICI'ya iade edilir ve 14 (ondört) gün içinde ürünü iade etme yükümlülüğü ALICI’ya aittir. İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi zorunludur.
Özellikle teleskop iadelerinde, aşağıda listeli koliler eksiksiz, hasarsız teslim edildiğinden emin olun.

Bu uyarılarımız, sizleri korumak ve ödemelerinizin eksiksiz geri yapılması içindir.
Lütfen dikkatle okuyunuz...
*Dış Kargo kolisi: 50TL
**Baskılı iç ürün kolisi: 75TL
***Ürün iç kolilerin herbiri için 20TL
****Teleskop-Dürbün-Mikroskop Aksamları (iade ürün kontrolü sonrası ALICI bilgilendirilir)

Astromed, eksik teslim edilen her koli ve her aksam için yukarıda belirtilen veya belirtilmeyen ücretleri talep etme hakkını saklı tutar. Koli ücretleri 2 desi hacim baz alınarak hesaplanmıştır. Kargo boyutuna göre ücretler farklılık gösterebilir.
ALICI, iade ürünleri eksiksiz, hasarsız göndermekle mükelleftir ve bundan imtina edemez.
İade ürün Astromed’e ulaştırıldıktan sonra İade İşlerinden Sorumlu Astromed elemanları ürünü kontrol eder ve eksikleri belirler. Bulunan eksiklikler bir rapor haline getirilir ve ALICI’ya e-posta yolu ile ibraz edilir; e-postanın gönderim günü ve saatinde ALICI’ya ibraz edilmiş sayılır. Astromed, tarafından gönderilen e-postaların ALICI e-posta kutusunda Gereksizler veya Spam kutusuna düşmesinden sorumlu tutulamaz.  ALICI, Astromed iade ekibi tarafından hazırlanan, kendisine e-posta yolu ile gönderilen rapora 2(iki) işgünü içerisinde cevap vermekle mükelleftir. Vermediği takdirde raporu kabul etmiş sayılır. Belirlenen eksikliklere ait bedeller iade ürün için ALICI’ya yapılacak ödemeden düşülerek müşterinin bakiyesi kapatılır. ALICI, posta yolu ile gönderilen rapora 2 (iki) işgünü içerisinde cevap vermemesi durumunda ödemesinden yapılacak kesintileri de kabul etmiş sayılır.
Süresi içerisinde herhangi bir sebeple iade edilen ürünün kargo bedeli ALICI tarafından karşılanacaktır.  Cayma hakkın kullanılmış ve/veya iade edilecek ürünlerin Astromed’e geri gönderimi esnasında oluşacak kargo ücreti ALICI’ya ait olup, işbu kargo ödemesi Astromed’den talep edilemez.
İade ürün veya ürünleri MNG Kargo - Aras Kargo dışında üçüncü bir firma ile geri göndermemeniz sizlerin avantajına olacaktır. Anlaşmalı kargo firmalarımız ile ürünlerin geri gönderilmemesi durumunda gönderim ücreti farkı da alıcı tarafından ödenmek zorundadır. Bu yüzden lütfen ürünleri anlaşmalı kargo şirketleri ile gönderiniz.
İade ürün’e ait kargo ücretinin ALICI tarafından ödenmemesi durumunda, Astromed bahse konu bedeli kargo firmasına öder ve bu bedeli ALICI’ya bir fatura ile rücu eder. ALICI’ya yapılacak iade ürün ödemesi işbu kargo ücretinin tahsilatı düşüldükten sonra yapılır. Mesafeli satış sözleşmesi’nin onaylanması iş bu prosedürün ALICI tarafından kabul edildiği anlamını taşır. ALICI hesabına veya kredi kartına yapılacak iade ürün ödemesi, kargo bedeli düşülmüş bakiye üzerinden yapılacak olup ALICI bu bedele itirazda bulunamaz, kargo bedelini geri talep edemez.
Ürün SATICI’ya iade edilirken, ürünün teslimi sırasında ALICI’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmekte olup faturanın ürünle birlikte SATICI’ya gönderilmemesi durumunda ALICI’ya KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez. Ürünle beraber iade edilecek olan faturanın üzerine de "İade Faturasıdır" ibaresi yazılıp ALICI tarafından imzalanacaktır.
*** LÜTFEN BU NOKTAYA DİKKAT EDİNİZ...
CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER
Niteliği itibarıyla; tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. 
Aşağıdaki ürünlerin iade edilebilmesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış ve denenmemiş olması şartına bağlıdır.
- Carl Zeiss Markalı Dürbün – Spotting Scope ve bu ürünlere ait aksesuarlar.
- Meade Markalı – LS / LX90 / LX200 model teleskoplar                           ** (Listenin Devamı 4. Sf’da)
* Yukarıda konu edilen Carl Zeiss ve Meade markalı ürünlerin gerek ekstra hassas optik düzenekleri gerekse de tüketiciye özel tercihli ekipmanlar ile donatılması nedeni ile iadesi sakıncalar içermektedir. Bu nedenle iade edilebilmesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış ve denenmemiş olması şartına bağlıdır. İşbu sözleşmenin onaylanması Müşterimizin bu detayı okuduğu, anladığı ve herhangi bir itirazı olmadığı anlamı taşır.
* Belirtilen markalı ürünlere ait fiyatlar EUR ve USD üzerinden belirlendiği ve fiyatlarının finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak çok hızlı değişiklik gösterebilmesi nedeni ile iadesi sakıncalar içermektedir. Bu nedenle iade edilebilmesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış ve denenmemiş olması şartına bağlıdır. İşbu sözleşmenin onaylanması Müşterimizin bu detayı okuduğu, anladığı ve herhangi bir itirazı olmadığı anlamı taşır.
- Her türlü Kozmetik Ürün ve İç Giyim Ürünleri
- Her Türlü Kişisel Bakım Ürünü
- Her türlü yazılım ve programlar - DVD, VCD, CD ve kasetler
- Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b) 
- Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
- Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler. 
- Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler. 
- Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler. 
- Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler. 
- Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler. 
- Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler. 
- Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler. 
- Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler. 
- Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.